Nazlı Kayı’nın Gelinliği Neden Beğenilmedi?

Nazlı Kayı’nın Gelinliği Neden Beğenilmedi?

Hacı Sabancı ile evlenen Nazlı Kayı düğününde Oscar de le Renta imzası taşımaktaydı. Daha önce yazılarımızda da paylaştığımız gibi eğer İngiliz değilseniz yabancı stilistler doğru bir gelinlik seçimi yapamayacaktır. Nitekim düğünde mekandan önemli tek bir şey vardır o da “Gelinlik” seçimidir.

Sabancı Ailesi İçin Doğru Tercih

Keşke zamanı geri alabilsek, işte mümkün değil. Sabancı ailesinin genel yaşam düsturunu belirleyen aile büyükleri Sakıp Sabancı şu şekilde bizlere yaklaşık 50 yıl önce İnovasyon’u tanımlamıştı; O da “Anelerimiz ve adetlerimiz temelinde DAHA İYİSİNİ yapmalıyız.” Bu prensiple 3 önemli konuyu birleştirmek gerekliydi.

  1. Türk Adetleri
  2. Günümüz Modası
  3. Gelinimiz Fiziksel Özellikleri

Maalesef Oscar de le Renta sadece 1 tanesini yarım yapabilmiş o da; Gelin adayının fiziksel özellikleri. Gelin adayına özel bir çalışma olacaksa damatın ailesinden – gelin adayının saç rengine kadar her değişken hesaplanıp bir modelde karar verilmesi gerekliydi. Seçtiği gelinlik İngiliz modasının geçen seneki esintisini taşıyordu. Maalesef moda olarak da eskiyen bir modelden bahsediyoruz.

Gösterişli Gelinlik Neyi Temsil Ediyor?

Gösterişli gelinlik öncelikle o düğüne verilen önemi, damata verilen önemi ve o evililiğe verilen önemi göstermektedir. Gösterişli bir prenses model hemde geleneksel dantel işlemeleri ve minimalist bir şekilde taşlarla süslenmesi Nazlı Kayı için çok daha doğru bir karar olacaktı.

Her yaptığım çalışmada Sakıp Sabancı’nın “Anelerinizi Unutmayın” sözü yaşamımda öncü olmuştur. Her ay 1 kere bu sözü hatırlarım. Gelinlik modasında Türk stilistlerin muntazam çalışmaları dünya modasının çok ilerisinde olduğunu da çok rahat belirtebilirim. Dünyanın en iyi Gelinlik modellerinin Türkiye’den çıkmasının temelinde de bu 2 zıtlığın muhteşem ahengi olduğunu belirtebiliriz.

Meghan Markle Gelinlik Seçimi

Kraliyet ailesinin son 100 yılında en kötü gelinlik seçimi yine Meghan tarafından gerçekleşmişti. Fakat; yinede gelinlik modasının 2020 yılını etkilemiş ancak kalıcı olmamıştı. 2021 yılında bu moda önemli ölçüde azaldı ve 2022’de yok denecek kadar az. Fakat; Türkiye’de ilgili moda varlığını neredeyse hiç hissettirmedi çünkü; oldukça basit, sade ve kötüydü.

Yorum bırakın


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir