GELİNLİK MODELLERİ

GELİNLİK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Evlilik Hazırlıkları ve Gelinlik Seçimi Hakkında Bilgiler

Gelinlik seçerken

Ülkemizde yayına geçen ilk gelinlik sitesi olan gelinlik.org; tamamen yenilenmiş içeriği ile gelinlik ve evlilik bilgileri konusunda yepyeni modeller ve bilgiler ile huzurlarınızdadır. 2000 yılından beri sizlerle olan birlikteliğimizin, güncel modeller ve yeni bilgilerle sıkı bir şekilde devam edeceğine inanıyoruz.

EVLİLİK HAZIRLIKLARI VE GELİNLİK

Hepimizin bildiği gibi; evlilik kararı verildiğinde gelin adaylarının düşündükleri ilk şey, kendilerini içinde bir kuğu gibi hissedecekleri gelinlik olacaktır. Tüm dünya toplumlarında evlilik çok özel bir sosyal olaydır. Her ne kadar adetler farklılık gösterse de, beyaz gelinlik giyilme adeti dünya genelinde kabul görmüştür. Değişen moda akımlarıyla zaman zaman farklı renklerde gelinlik modelleri görüyoruz ama, beyaz ve kırık beyaz renkte olanlar her zaman gözdedirler.

TARİHTE GELİNLİK

Gelinlik seçimiEski Romalılar sarı renkli gelinlik kumaşı kullanmışlardı. Beyaz renkli gelinlik kullanımının yaygın bir şekilde 16. asırda olduğunu görmekteyiz. Bu asırda İngiltere kraliyet kurallarının gelinlik rengi olarak gümüş rengini dayatmış olmasına rağmen Kraliçe Victoria bu kuralı reddederek gelinliğini beyaz olarak diktirmiştir. Bu olay beyaz gelinlik akımının başlangıcı kabul edilir. Beyaz renk, 20. yüzyılın başında temizlik ve masumiyet için sembol bir renk haline gelmiştir. Bu renk aynı zamanda neşe ve eğlenceyi yansıtan renk olarak da görülür.

Satenler, danteller, tüller, organzeler, işlemeler... Çeşit çeşit modeller... Gelinlik modelleri o kadar çok ki! Seçiminizi yaparken büyük keyif alacağınızı tahmin ediyoruz ancak, bazı püf noktalarına da dikkat etmeniz gerekecektir. Eğer vücudunuzda pek ön plana çıkarmak istemeyeceğiniz bir bölüm varsa, seçeceğiniz model ile bunu başarabilirsiniz. Sadece model beğenmek değil önemli olan! Boyunuz ve kilonuz çok büyük etkendir model seçiminde... Bu seçimde modaevi yetkilisi size önerilerde bulunacaktır. Modelinizi seçerken vücut yapınıza göre kabarık veya düz bir model seçebilirsiniz. Bu model seçiminizi etkileyen bir diğer unsur da rahatlıktır. Düğün boyunca rahatça giyebileceğiniz, rahat dans edebileceğiniz bir model seçmeye özen gösterin. Hazır gelinlik satan modaevlerinde denemeler yaparak size yakışan gelinlik modelleri hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Gelinlik, tüm aksesuarlarıyla birlikte değerlendirilmelidir.

GELİNLİK SEÇİMİ

Gelinlik seçiminde, düğün ortamı ise bir başka dikkat etmeniz gereken unsurdur. Tercih edeceğiniz model düğün konseptiyle ve öteki detaylarla uyumlu mu? Şık bir balo salonunda veya konaklarda düğün töreni yapıyorsanız, ağır olarak tabir edilen bu ortamda üzeri papatya ve kır çiçekleri ile süslenmiş bir gelinlik ile bulunursanız çok yadırganırsınız. Tam tersine, bir kır düğününde ağır işlemeli klasik süslü bir gelinlik ile de abartılı duruma düşersiniz. Duvak yerine günümüzde taç, çiçek veya benzer aksesuar kullanılabiliyor. Duvak boyu ve modeline karar verirken, gelinlik modelini ve ne kadar süreyle kullanılacağını düşünmek önemlidir. Küçük ve nostaljik tipte bir duvak daha rahat kullanılabilir.

GELİNLİK KUMAŞI VE AKSESUAR SEÇİMİ

Kumaş, gelinliği gösteren en önemli seçimdir denilebilir. Her kumaşı her modele uygulayamazsınız. Sade çizgilerle tasarlanmış, kaliteli ve şık kumaşla çalışılmış olan bir gelinlik daima çok daha zarif algılanır. Gelinlikte kullanılan aşırı süsleme, gelinliği gelinden daha belirgin hale getirir ki, tabii böyle bir durum istenmez. Üst bedenin vücudu sardığı, eteklerin ise kabarık olarak dizayn edildiği modeller için genellikle tafta, sert saten, organze ve tül kullanılmakta. Dantel, krep, şifon, ince saten ise daha çok romantik hatlarla tasarlanmış olan düz modellerde daha uygun. Günümüzde parlak saten yerine mat daha çok kullanılmakta.

Sitemizde banner reklamları olan modaevleri size gelinlik ve abiye konusunda yardımcı olacaklardır. Sitemizde Gelinlik Modelleri ve Resimleri ile size aydınlatma gayreti içindeyiz. Gelinlik.org evlilik hazırlıklarınızda kolaylıklar, evliliğinizde de mutluluklar diler...

 

SAYFALAR

EMAIL LİSTEMİZE KAYIT OLUN