EVLİLİK HAZIRLIKLARI

EVLİLİK HAZIRLIKLARI

Sizi Neler Bekliyor?

Evlilik hazırlıkları

Evlilik, yaşamımızın en önemli olaylarındandır. Mutlu bir evlilik yaşantısı için, eş seçimi çok önemlidir. Eş seçiminden sonra, müstakbel çiftlerin Evet diyene kadar yaşayacakları çok önemli olaylar olacaktır.

Bizim toplumumuzda her iki tarafın ailesi de evlilik sürecinde etkin rol oynar. Bu durum bir çok görüşün, adetin, alışkanlığın ve fikrin karşı karşıya gelmesi demektir. Yorucu ama aynı zamanda zevkli bir koşuşturma ile yapılacak olan işlerde zaman zaman tarafların birbirlerini kırabildiği tatsızlıklar yaşanabilmektedir. Bu tür olayların olmaması için karşılıklı anlayış ve saygı gereklidir. Ortaya çıkabilecek problemleri mümkün oldukça alttan alarak çözmek gereklidir. Yoksa bu dönemde yaşanabilecek bir kırgınlık ve küskünlük, henüz işin başında mutsuz ve stresli günlere sebep verebilir.

SÖZ TÖRENİ (KIZIN İSTENMESİ)

Yurdumuzun her bölgesinde düğün gelenekleri farklıdır. Kırsal kesimlerin aksine, şehirlerde Türk, İslam ve batı adetlerinin harmanlanmasıyla oluşmuş adetler uygulanmaktadır. Ancak nerede olursa olsun daima ilk adımı erkek tarafı atar. Bu adım, erkek ailesinin kızı ailesinden istemesidir.

Kız istemeye çikolata ile gidilir. Söz çikolatasının taze olması ve özenli bir şekilde paketlenmesi gerekir. Çikolatanın içine konduğu kabın, gümüş, kristal veya porselen olması artık yerleşmiş olan bir adettir.

Tabii ki çiçek de aynı çikolata gibi olmazsa olmaz türden, mutlaka götürülmesi gereken bir şeydir. Genelde kırmızı gül buketi tercih edilir. Ancak, orkide de iyi ve kaliteli bir seçim olabilir. Eğer tercihiniz gül buketinden yana ise, gül adedinin tek sayı olması gerekir. Damat adayı, eve girerken çiçeği müstakbel eşine verir.

Kızın ailesinden istenmesini erkek tarafından yaşca büyük bir kişi üstlenir. Özellikle muhafazakar kesimde hep Allahın emri, peygamberin kavliyle... diye başlayan standartlaşmış olan bu sözler söylenir. Bu küçük seromaniden sonra gelin adayı söz kahvelerini ikram eder. Tabii ki burada kahvenin taze ve bol köpüklü olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu sebeple, birkaç gün önceden köpüklü kahve antremanlarına başlanmalıdır. Kahve nasıl yapılmalı? Cezveye kişi adedi kadar kahve fincanı ile su koyun. Kişi adedinden 1 - 2 çay kaşığı kadar fazla kahve ekleyin. Az şekerli kahve için kişi başına çeyrek çay kaşığı, orta şekerli kahve için kişi başına yarım çay kaşığı, şekerli kahve için kişi başına bir çay kaşığı şeker ekleyin. Kahveyi normal ateşte köpürene kadar arasıra karıştırın. Kaynama anında ise asla karıştırmayın. Kahve köpürdükten sonra fincanlara yarısını doldurun ve kısık ateşte tekrar köpürmesini sağlayın.

Bizim toplumumuzda, bir aile büyüğünün gençlere yüzüklerini takması ve geleneksel olarak kısa bir konuşma yapıp, yüzükleri birbirine bağlayan kurdeleyi kesmesi adeti vardır. Bekarlara kurdeleden kesilerek birer parça verilir. Söz yüzükleri genellikle ince altından yapılmıştır. Anlamı, karşılıklı verilmiş olan ilk sözdür ve nişanlanıncaya kadar olan sürede sağ elin yüzük parmağında takılı durur.

Söz gecesinde kıyafet seçiminizde aşırıya kaçmamalısınız. Gelin adayının, sade bir etek-gömlek veya elbise giymesi, sade makyajla kombine bir saç modeli seçmesi uygun olur. Damat adayının ise şık bir takım elbise seçmesi, uyumlu bir kravat ve ayakkabı ile kıyafetini tamamlaması yerinde olur. Tabii ki saç ve sakal bakımları da özenli bir şekilde yapılmış olmalıdır.

NİŞAN TÖRENİ

Nişan töreni genellikle kız evinde olur. Bazen söz ve nişan aynı törende de yapılabilmektedir. Nişanda alyanslar, yine bir aile büyüğü tarafından takılır. Alyansların içine, isimler ve nişan ya da düğün tarihi yazdırılır. Adet olduğu üzere, geline takı da takılır. Bazı ailelerde, nişanlı çiftler karşılıklı bohça gönderirler. Gelin için gönderilmiş olan bohçada, iç çamaşırları, sabahlık, gecelik takımı, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, terlik, elbise bulunurken; damat için gönderilen bohçada, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap, pijama, iç çamaşırı takımı ve parfüm bulunur. Kayınvalidelere ve kayınpederlere de hediyeler gönderilebilir.

DÜĞÜN TÖRENİ

Evlilik için hazırlık yapmak

Geleneklerimize göre nişanı kız tarafı, düğünü erkek tarafı yapmaktadır. Nikah tarihini mümkün olduğunca erken almanızı öneriyoruz. Özellikle bahar - yaz ayları ve hafta sonları kıyılan nikahlarda büyük bir artış olduğunu unutmayın.

Tabii bu arada düğün salonu için de erken rezervasyon yapmanız iyi olur. Ama ilk önce aileleriniz ile birlikte görkemli bir düğün töreni mi yoksa samimi ve sade bir düğün mü isteyeceğinize karar vermelisiniz. Düğünün yemekli mi yoksa kokteyl tarzı mı olacağına birlikte karar vermelisiniz. Bu karardan sonra bütçenizi oluşturarak çeşitli düğün salonlarından fiyat araştırması yapabilirsiniz. Fiyat araştırması sırasında, mekanın ulaşımı ne kadar kolay, kapasitesi ne, ferahlığı yeterli mi, gelin odası var mı, paket programları sunuyorlar mı, menü seçenekleri nelerdir, elemanları yeterli mi gibi sorulara da cevap aranmalıdır. Düğüne hazırlanırken; davetiye, nikah şekeri, düğün pastası, müziklerin seçimi, gelin arabası gibi detaylar için de kararlar verilmesi, seçimler yapılması gerekecektir.

Düğün günü, ilk önce kuaföre gidilir ve saçlar yaptırılır. Birçok şeyde olduğu üzere burada da masrafları damat ödemektedir. Damat da doğal olarak damat traşı olmaya gider. Kuaförüne damat tıraşı olduğunu belli etmezse her zamankinden fazla ücret ödemez. Damatlar, böyle bir günde farklı bir saç modeli deneme riskine girmemelidir. Aksi halde, hiç ummadıkları bir imaja bürünebilirler.

ANLAŞMAZLIKLARI AŞIN

Gelin tarafının konuk adedi, damat tarafınkinden fazlaysa, bu durum damat tarafından sorun haline getirilebilir. Sayıyı eşit tutarak ve karşı taraf davetlileri hakkında yorum yapmayarak bu sorunu bertaraf edebilirsiniz.

Erkekler çok uzun süreler mağazaları dolaşmayı sevmezler. Daha önce kendiniz yalnız olarak çarşıya çıkıp kararlarınızı verin. Sonra birlikte ve belli yerlere giderek çok fazla dolaşmadan alışverişinizi yapabilirsiniz.

Bayanlar detaycı olurlar, erkekler ise işlerini hemen bitirmek isterler. Bu farklılıktan dolayı, gelin ile damat arasında tartışma çıkabilir. Bu konuda yumuşak ve samimi olarak, kırıcı davranmadan problemi daha rahat çözebilirsiniz.

Bir diğer anlaşmazlık da bayanların kararsızlıklarından çıkar, bu da erkekleri kızdırır. Herhangi bir konuda seçim yapma durumunda, nişanlınıza kendi fikrini sorun ve dikkate alın.

Ailelerin düğün konusundaki planlamalara karışmaları huzursuz yaratabilir. Düğün masraflarını onlar karşılıyorsa, bu durumda onların fikirleri de uygulanmalıdır. Ancak masraflarını aileler üstlenmiyorsa, planlarınızı daha yüzeysel olarak anlatabilirsiniz. Problemleri nazik olarak konuşup ortayı bulun. Sorunlarda nişanlınızla birlikte hareket etmeniz önemlidir.

Maalesef maddiyat hemen her şeyde belirleyici olmaktadır. Siz düğününüzde her şeyin en iyisini isteyebilirsiniz. Ancak nişanlınız bir gecede yüklü bir harcamayı lüks olarak görebilir. Bir gece için uzun bir süre ödemek zorunda kalacağınız borçlara girmemelisiniz. Önce gerçekçi bir bütçe hazırlayarak buna uymanız iyi olur.

SAYFALAR

EMAIL LİSTEMİZE KAYIT OLUN