DAMAT

DAMAT

Damadın Hazırlığı

Damat

Damat beyin hazırlığı sanki daha pratik olabilir gibi bir düşünce olmasına karşılık, damatlık seçimi de en az gelinlik seçimi kadar özen ister. Damatsız gelin olmayacağından, güzel bir gelinin yanına basitce hazırlanmış bir damat uymaz!

Damatlık seçiminizde smokini veya bir takım elbiseyi tercih edebilirsiniz. Damatlık elbise de renk olarak genellikle siyah tercih nedenidir ama, lacivert, krem ve gri renk damatlıklar da görülmekte. Damatlık seçerken, gelinlik modeli ile bir bütünlük sağlaması gerekir. Damatlık elbise içinde, normal beyaz renkte gömlek ile üzerine renkli bir kravat tercih edebilirsiniz. Belki de Atatürk yakalı beyaz renk bir gömlek ile İngiliz tarzı kısa bir kravat (belki papyon) seçersiniz. Her iki durumda da yelek harika bir bütünlük oluşturacaktır.

Damatlık hazır olarak alınacaksa yaklaşık 1 ay kadar önceden ilgili yerlerden araştırmaya başlanmalıdır. Eğer damatlık için özel dikim düşünüyorsanız, terzinizden 2 ay kadar önce randevu alın. Hazır almanın size zaman kazandıracağını düşünüyor olsanız da, bazen yapılacak tadilatlar zaman kaybına neden olabilir.

PARÇA PARÇA DAMATLIK

CEKET: Omuzların kesimi ne çok dar, ne çok geniş olmalıdır. Ceket seçimi için, şal yaka, kruvaze stil ve tek sıra düğmeli alternatifler bulunmaktadır. Ceket bedeninize tam oturursa smokinin daha şık durur.

PANTOLON: Pantolon paçaları için ayak bileğinin 5 cm kadar aşağısı genelde uygundur. Paçaların, ayakkabının üst tarafına değmesi gerekir. Paçalar kişinin hareketini kısıtlayacak derecede dar olmamalıdır.

GÖMLEK: Smokin içinde en fazla tercih pileli gömlekten yanadır. Tabii ki, beyaz veya kemik rengi ya da beyaz üzerine işlemeleri olan bir gömlek de seçenekler arasındadır. Estetik açıdan manşetlerin ceketin kollarından birer parmak kadar çıkması iyi bir görüntü sağlar.

KOL DÜĞMELERİ: Damatlığa uygun olarak seçilecek kol düğmeleri estetiği tamamlayacaktır. Kol düğmeleri kumaştan olmayıp, altın, gümüş veya metalden yapılmış olmalıdır.

YAKA VE KRAVAT: Smokin ile bütünlük sağlamak amacıyla, aynı kumaşın kullanıldığı bir papyon takılabilir. Seçiminiz takım elbiseden yanaysa, kıyafet ile uyumlu bir kravat tamamlayıcı olacaktır. Yaka için de kravat ile uyumlu bir mendil ya da küçük bir çiçek kullanılabilir.

KUŞAK: Pantolon eğer bir kuşak ile bütünlenecekse, kuşağın pileleri içe dönük olmalıdır. Bu aralara yapılan gizli ceplerde smokinin görüntüsünü bozmadan küçük şeyler taşınabilir. Yeni smokin modellerinde, kuşak yerine, renkli pantolon askılarına da rastlanmaktadır.

YELEK: Eğer kuşak veya pantolon askısı kullanılmıyorsa, canlı bir yelek seçebilirsiniz. Böyle bir seçimle, gayet mütevazi olan bir smokin veya takım elbise çok şık ve de modern bir havaya bürünebilir. Değişik renklerde ve modellerde yelek bulmak ve diktirmek her zaman mümkün.

AYAKKABILAR: Siyah renkli ve bağcıklı ayakkabı modelleri, smokin giyimde en çok tercih edilen klasikleşmiş bir seçimdir. Çorap renginin pantolon ile aynı renkte olması gerekir. Gri bir takım elbise tercih ederseniz, yine siyah renkte bir ayakkabı kullanabilirsiniz. Ancak, kemik renginde veya lacivert takım elbiselerde kumaş ile aynı renkte ayakkabı seçmeniz uygundur.

KISA KISA

Damadın hazırlığı

Koyu renk bir gömlekte ter daha çok belli olur.

Damatlık elbise seçiminde, gelinlik ile uyum önem taşır.

Damatlık alışverişinde ödemeyi genellikle gelinin ailesi yapar.

Damatlığın altına giyilecek ayakkabıların mokasen olmaması gerekir.

İyi bir terzide özel dikilmiş bir damatlık her zaman için daha kaliteli durur.

Damatlık aksesuarların, damadın kişiliğine ve tarzına uygun olması gerekir.

Damatlık, bazı durumlarda uygun olan bir takım elbisenin yakasına saten dikilerek, yan dikişlerine de çizgi ekleterek meydana getirilebilir.

Damatlığın pantolon boyu, beraber giyilecek olan ayakkabıya uygun dikilmelidir.

Damatlığın cepleri şişkinlik yapmaması için, gereksiz şeylerle doldurulmamalıdır.

Damatlık eğer sonradan da giyilebilecekse, ekonomik bir model seçimi yapılmıştır.

 

DAMADIN DİĞER HAZIRLIKLARI

Gelinin hediyesini kesinlikle unutmamalı.

Bekarlığa veda partisini asla unutmayın.

Düğüne kimlerin katılacağını listelemelidir.

Bahşişler için para zarfları hazırlanmalıdır.

Gelin arabasının süslenmesi işi damada aittir.

Damat müstakbel eşiyle balayı planlarını yapmalıdır.

Alyansları damat alır. Ancak model birlikte seçilmelidir.

Fotoğraf ve video çekimi ile ilgili planlamalar yapmalıdır.

Düğüne gelecek çiçeklerin organizasyonu için bir arkadaş ayarlanmalıdır.

Düğün hazırlıklarında arkadaşlardan çeşitli yardımlar almak damadın işini kolaylaştırır.

SAYFALAR

EMAIL LİSTEMİZE KAYIT OLUN